Buchlov

     Jeden z vrchů Chřibů korunuje středověká pevnost Buchlov. Její vznik se datuje do první poloviny 13. století. Původně byla postavena jako hrad románského stylu typu: dvě hranolové věže, mezi nimiž je palác. Později prodělal několik přestaveb (gotickou, renesanční). Dále byla k jádru hradu přistavěna hodinová věž, opevnění, hospodářské budovy a renesanční bašta. Zpočátku byl královským majetkem, od konce 15. století často dáván v zástavu (např. Tovačovským z Cimburka a Žerotínům). Cenným přínosem byli poslední majitelé - bratři Berchtoldové, kterým se zde podařilo shromáždit sběratelské předměty z cest, takže bylo roku 1848 otevřeno muzeum. Roku 1945 byl hrad předán státu.
     Uvnitř stojí za zmínku raně gotická kaple, místnosti s pozdně gotickými žebrovanými klenbami, taneční sál. Zpřístupněné místnosti obsahují nábytek a umění několika staletí (plastika Buchlovské Madony, olejomalba barokního malíře Petra Brandla).

Majitel: ČR - Památková správa Buchlovice.
Otevřeno: duben a říjen soboty, neděle, svátky 9-15, květen a červen denně mimo pondělí 8-16, červenec a srpen denně 8-16, září denně mimo pondělí 9-15. Kaple sv. Barbory - červen a září soboty, neděle, svátky 9-16, červenec, a srpen denně 9-16.
Poloha: okres Uherské Hradiště, 1,5 km od Buchlovic, blízko silnice E50 Brno - Uherské Hradiště.«––Bučovice Buchlovice––»